Hipoteka
Hipoteka
Hipoteka to prawo, które ma na celu zabezpieczenie interesu wierzyciela wynikającego z określonych czynności prawnych. Ustanowienie hipoteki w akcie notarialnym nie zawsze jest obowiązkowe – jednak korzystając z usług notariusza można uniknąć niedopełnienia formalności oraz wielu błędów, które mogą mieć znaczący wpływ na wpis hipoteki i formę tego wpisu.
Przykłady hipoteki
Przykładem hipoteki, która nie wymaga ustanowienia poprzez akt notarialny jest bardzo powszechna hipoteka umowna na rzecz banku, jednak samodzielne złożenie wniosku w Sądzie Rejonowym może nastręczyć wielu kłopotów. Z reguły tego rodzaju hipoteka powstaje przy nabywaniu nieruchomości, a nabycie to wymaga dla swej ważności aktu notarialnego. Notariusz, sporządzając taki akt, może umieścić w nim żądanie wpisu hipoteki wynikającej z umowy kredytowej przedłożonej do aktu notarialnego, a wniosek z takim żądaniem zostaje wysłany do Sądy Rejonowego poprzez wysyłkę elektroniczną jeszcze tego samego dnia w którym akt został podpisany.
Wymagane dokumenty do hipoteki
- numer księgi wieczystej, która ma zostać obciążona hipoteką,
- umowę kredytową lub inny dokument, z którego wynika obowiązek zabezpieczenia wierzytelności w formie hipoteki,
- oświadczenie banku do ustanowienia hipoteki,
- dokument tożsamości kredytobiorcy (ważny dowód osobisty lub paszport),
- w przypadku osób prawnych: odpis z KRS oraz uchwały odpowiednich organów osób prawnych.
- jeśli nieruchomość została nabyta w drodze spadku lub zasiedzenia przed 01.01.2007 r. albo w drodze darowizny, nieodpłatnego zniesienia współwłasności, spadku, zasiedzenia po 01 stycznia 2007 r. wymagane jest również zaświadczenie naczelnika urzędu skarbowego, które potwierdza, iż nabycie jest zwolnione od podatku, że należny podatek został zapłacony lub że zobowiązanie podatkowe wygasło wskutek przedawnienia.
Koszty hipoteki
Na koszt wpisu hipoteki do księgi wieczystej u notariusza składa się kilka czynników – przede wszystkim wartość hipoteki, od której zależy wysokość taksy notarialnej.
Do taksy należy doliczyć podatek od wpisu do hipoteki, czyli podatek od czynności cywilnoprawnych, który obecnie wynosi 19 zł (na zabezpieczenie wierzytelności o wysokości nieustalonej) lub 0,1% podstawy opodatkowania (na zabezpieczenie wierzytelności istniejącej) oraz opłatę sądową za wpis hipoteki, która wynosi 200 zł (wykreślenie hipoteki to koszt 100 zł).