Intercyza (rozdzielność majątkowa)

Intercyza

Intercyza – rozdzielność majątkowa to umowa wprowadzająca ustrój rozdzielności majątkowej, w którym, z chwilą podpisania umowy, ustaje ustawowa wspólność majątkowa małżeńska i powstają dwa osobne, niezależne od siebie majątki: majątek męża i majątek żony. Umowa taka jest powszechnie zwana intercyzą.

Małżonkowie mogą zawrzeć umowę w dowolnym, dogodnym dla siebie czasie zarówno po ślubie jak i przed ślubem – w takiej sytuacji, umowa staje się skuteczna z chwilą zawarcia małżeństwa. W razie nie zawarcia małżeństwa umowa majątkowa małżeńska staje się bezskuteczna. Należy jednak pamiętać, że zawarcie intercyzy wprowadzającej rozdzielność majątkową jest niedopuszczalne z datą wsteczną. Może ona regulować stosunki majątkowe małżeńskie wyłącznie na przyszłość. Intercyza może być jednak zawarta z zastrzeżeniem terminu początkowego.

Do zawarcia umowy majątkowej małżeńskiej niezbędne jest istnienie zgodnej woli małżonków. Jeżeli między małżonkami nie ma zgody w zakresie ich stosunków majątkowych muszą oni pozostać w ustroju wspólności majątkowej albo ustanowić rozdzielność majątkową na drodze sądowej. Przesłanką wystąpienia do sądu z takim żądaniem jest istnienie ważnych powodów uzasadniających takie rozstrzygnięcie.

Częstym powodem niewprowadzenia umowy majątkowej małżonkowie jest przeświadczenie, że nie można nabyć przedmiotów razem z małżonkiem. Nic bardziej mylnego. Małżonkowie mogą wspólnie nabyć np. mieszkanie czy samochód, jednak przedmioty te należą wówczas do obojga zainteresowanych w oparciu o zasadę współwłasności. Każde z małżonków ma prawo do określonego udziału w nabytej rzeczy i może swobodnie dysponować przysługującą mu częścią przedmiotu nabytego. Często także można spotkać się z argumentacją, że intercyza ma znaczenie w kwestii dziedziczenia. Absolutnie nie Zawarcie umowy majątkowej małżeńskiej wprowadzającej rozdzielność majątkową nie wyłącza małżonków od dziedziczenia po sobie nawzajem. Jedynym dokumentem, który może wyłączyć małżonka od dziedziczenia jest testament.

Podatki a intercyza

Należy pamiętać, że wprowadzenie rozdzielności majątkowej ma wpływ na sytuację podatkową małżonków w Urzędzie Skarbowym ponieważ intercyza wyłącza możliwość wspólnego opodatkowania. Wynika to z art. 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym jeżeli między małżonkami podlegającymi obowiązkowi podatkowemu istnieje przez cały rok podatkowy wspólność majątkowa, to mogą oni być, na wspólny wniosek wyrażony w zeznaniu podatkowym, opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów.

W umowie majątkowej małżeńskiej małżonkowie mogą swobodnie dokonać rozstrzygnięć odnośnie ich majątku wspólnego. Mogą określić wielkość udziałów, jakie przypadną im po ustaniu wspólności – nie ma wymogu ustalania równych udziałów, małżonkowie mogą ustalić taką wysokość udziałów w majątku wspólnym, jaka będzie dla nich odpowiednia (np. 40/60). Niedopuszczalne jest jednak całkowite pozbawienie udziału jednego z małżonków.

Cofnięcie intercyzy

Należy pamiętać, że umowy majątkowej małżeńskiej nie można cofnąć. Reguluje ona stosunki majątkowe małżonków przez czas trwania związku małżeńskiego, o ile nie zostanie zawarta nowa umowa majątkowa małżeńska albo umowa nie zostanie rozwiązana bądź zmieniona. Rozwiązanie umowy majątkowej małżeńskiej występuje wówczas, gdy małżonkowie zamierzają zrezygnować z ustroju umownego i powrócić do ustawowej wspólności majątkowej. Warto zaznaczyć, że za niedopuszczalne uznaje się wypowiedzenie umowy majątkowej małżeńskiej przez jedno z małżonków.

Umowa majątkowa małżeńska wymaga zachowania formy aktu notarialnego. Jej niezachowanie pociąga za sobą nieważność dokonanej czynności. Należy mieć również na uwadze, że notariusz będzie niezbędny także przy zmianie umowy majątkowej małżeńskiej oraz przy rozwiązaniu umowy majątkowej małżeńskiej.

Ustawodawca nie wprowadził możliwości zawarcia umowy majątkowej małżeńskiej nieznanej prawu polskiemu lub pozostawania przez małżonków w więcej niż jednym ustroju majątkowym (np. częściowo w ustroju rozdzielności a częściowo w ustroju wspólności). W takiej sytuacji, na podstawie ustawy Prawo o notariacie notariusz odmówi dokonania czynności notarialnej.

Intercyza u notariusza

Jeżeli zastanawiają się Państwo nad sporządzeniem umowy majątkowej małżeńskiej dobrze jest umówić się na bezpłatną poradę w Kancelarii notarialnej. W trakcie takiego spotkania notariusz odpowie na pytania, wyjaśni całą procedurę, pomoże przy wyborze najlepszego i najkorzystniejszego rozwiązania. W celu umówienia wizyty zapraszamy do kontaktu telefonicznego pod numerem telefonu 665 101 014 lub mailowego pod adresem kancelaria@notariuszhandzlik.pl.